T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
TOKAT / ERBAA - Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

2. DÖNEM SONU VİZYON BELGESİ İZLEME RAPORU HAZIRLANDI

2. DÖNEM SONU VİZYON BELGESİ İZLEME RAPORU HAZIRLANDI

Okul müdürü, ilgili müdür yardımcısı, müdür baş yardımcısı, ders zümre başkanları, sınıf rehber öğretmenleri, Okul Aile Birliği Başkanı ve bir üye, okul meclis başkanı ve yardımcısından oluşan Danışma Kurulumuz toplanarak 2.dönem vizyon belgesi bağlamında gerçekleştirilen faaliyetleri gözden geçirerek aşağıdaki raporu hazırladı.

 

2018-2019 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI

2. DÖNEM VİZYON BELGESİ İZLEME RAPORU

 

1.       Eğitim Ortamları ve Fiziki İmkanlar Alanı: Kütüphane ve okuma köşelerimize yeni süreli yayınlar aldık.

Sınıflarımıza medeniyetimizin önemli şahsiyetlerinin isimleri verildi.

               Bahçemizin bakımı yapıldı, öğrencilerimiz ve personelimiz yeni ağaç fidanları diktiler.

2.       Öğretmenler ve Eğitim Yöneticileri Alanı: Öğretmenlerimiz birbirlerinin derslerine girdiler. Ayrıca Erbaa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenleri ile okulumuz öğretmenleri karşılıklı olarak birbirlerinin dersine girdiler.

 Yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenlerimizle bir araya gelerek kazanımlarını diğer öğretmenlerle paylaştılar.

Öğretmenlerimizle çocuk eğitimi ve psikolojisi konusunda bir sinema filmi izleyerek değerlendirdik.

3.       Akademik Gelişim Alanı: Öğrencilerimizle kır gezileri yaptık. Amasya ve Samsun’a geziler düzenledik.

Okul meclisi her ay toplanarak eğitim ve öğretimin işleyişine önemli katkılar yaptılar.

İngilizce ve Arapça konuşma mekanları oluşturuldu.

4.       Öğrenci Mesleki Gelişim Alanı: Meslek Dersleri öğretmenlerimiz sene başında toplanarak bütün sınıflarda öğrencilerimizin mesleki uygulama yapabilecek yeterliliğe ulaşmaları için çaba göstermeye karar verdi. Mesleki Uygulama Komisyonumuz okul müdürü ile birlikte, müftülükte yapılan aylık toplantıya katıldı, burada öğrencilerimizin mesleki uygulaması ile ilgili hususlar karşılıklı dile getirildi. Sonrasında Mesleki Uygulama Komisyonu toplanarak uygulama ile ilgili planlamaları yaptı. Genel Müdürlüğümüz Mesleki Uygulama Programı esasları çerçevesinde Camilerde imamlık, müezzinlik ve imam hatiplik, Kur’an Kurslarında Kur’an Kursu öğreticiliği ve vaizelik uygulamasının Kasım-Mayıs ayları arasında yapılmasına karar verildi. Okul mescidinde ise okulun açıldığı ilk günden itibaren mesleki uygulama başlatıldı. Kasım ayında başlayan mesleki uygulama ilçemiz camilerinde devam etmektedir.

Mesleki derslere kabiliyetli öğrencilerin ders seçiminde meslek derslerini seçmeleri konusunda rehberlik yapıldı. Destekleme ve yetiştirme kurslarında meslek derslerine devamları sağlandı.

Hüsn-i Hat konusunda yetkin bir öğretmenimiz öğrencilere kurs verdi. Öğrencilerimiz koridor ve mescitlere örnek eserler çizdiler.

 

5.       Değerler Eğitimi, Bilim, Sanat, Spor, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Alanı: 40 Hadis etkinliklerimiz yıl boyu devam etti. Mart ayında yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilerimize ve katılan herkese de ödüller verdik.

     Okulumuz ilahi grubu, mevlidhan ekibi ve güzel Kur’an okuyan öğrencilerimizle bütün kandillerde ilçemizin değişik camilerinde mevlid programı sunduk.

    40 Şair 40 Şiir etkinliğimiz yıl sonu yarışma formatındaki şiir dinletisiyle sona erdi.

    Tokat’ta 22 Aralıkta yapılan mesleki yarışmalara bütün kategorilerde katıldık. Genç Nida Hafızlık yarışmasında Rukkiye Şahin ve Genç Hatipler Hutbe Okuma yarışmasında Mustafa Çetinkaya il birincisi oldular, Genç Bilaller Ezan Okuma yarışmasında Muhammet Salih Karadeniz il ikincisi, Genç Muhafızlar Hafızlık yarışmasında Recep Tayyip Şahin il üçüncüsü oldu. Ayrıca Genç Sesler Musiki etkinliğine katılan koromuz il ikincisi oldu.

İlçemiz ortaokulu 8. Sınıf öğrencilerini okulumuzda ağırlayarak okulumuzu tanıttık

 

6.       Okulumuzda 13 Ekim İmam Hatip Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü vesilesiyle öğretmen ve öğrencilerimizin katkılarıyla birçok etkinlik gerçekleştirildi. Öncelikle Ekim ayı boyunca İmam Hatip Okullarının kuruluş serüvenini ve Cemalettin Ökten’in yoğun çabalarını anlatan program yapıldı, duvar gazetesi çıkartıldı ve bu süreci anlatan video hazırlanarak sınıflarda öğrencilere izletildi. Okulumuzdan emekli olup hayatta olan okul müdürü ve emekli öğretmenler ile okulumuz mezunu olup ilçemizde yaşayanlar 12 Ekim 2018 Cuma günü sabah kahvaltısına davet edildi. Kahvaltıdan sonra 24 (yirmi dört) misafirimizin her biri bir sınıflarımıza girerek öğrencilerimizle buluştular. 13 Ekim 2018 sabahı, okulumuz öncülüğünde ilçemiz genelinde “Sabah Namazı Buluşması” tertip edildi. Namazdan sonra öğrenci ve öğretmenlerimizle okulumuzda müdürlük ve öğretmenlik yapıp rahmetli olanların mezarlarını ziyaret ettik. Kabirleri başında Kuran okuduk, ruhlarına bağışladık.

 Türk Kızılay´ının Türkiye geneli "Yemen´e Umut Olun" yardım kampanyasına destek vermek amacıyla okulumuz Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü okul içi ve ilçemiz genelinde "YEMEN´E UMUT OLALIM" yardım kampanyası yaptı. Öğrencilerimizin ve halkımızın dünyamızda yaşanan trajedilere duyarlılıklarını artırmak, Yemen’de açlık ve yokluk çeken masumlara bir nebze çare olmak için düzenlediğimiz kampanyayla ilgili hazırladığımız afişleri ilçemizdeki okullara astık. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizi ve ilçemizdeki diğer öğrencileri okullara giderek bilgilendirdi. Sosyal medyadan ve belediye hoparlöründen kampanyamız halkımıza duyuruldu. Yardım kampanyasında toplanan 15.714.00 TL. Kızılay hesabına aktarılmıştır.

3 Aralık 2018 Engelliler gününde ilçemiz Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulunda eğitim gören hafif düzey zihinsel engelli öğrencileri ziyaret ettik, hediyeler götürdük, kutlama programlarına katıldık. Öğretmenleriyle görüşerek onlar için neler yapabileceğimizi sorduk. Onlarda öğrencilerinin okul dışı sosyal çevrelerde bulunma, etkinliklere katılma ve yeni insanlarla tanışma ihtiyaçları olduğunu söyledi. Sonraki günler onları okulumuzda misafir ettik, okulumuzu gezdiler; bir sonraki hafta onlara öğrencilerimiz tiyatro gösterisi hazırlayıp sundu. Onları okulumuz imkanlarıyla Gençlik Merkezine götürerek eğlenmelerini sağladık.

İlçemiz ortaokullarının tamamının 8. Sınıflarının katıldığı kitap okuma yarışması düzenledik.

Öğrencilerimiz ‘’İslam´ın İlk Öğretmeni Musab Bin Umeyr’’ isimli tiyatroyu sahneleyerek elde edilen 10 bin Türk Lirası geliri Türkiye Diyanet Vakfına Afrika’da su kuyusu açılması için yatırıldı.

Okulumuz Osmanlıca Türkçesi alan öğrenci ve öğretmenlerimiz Osmanlıca bir gazete çıkardılar.

 

7.       Öğrenci ve veli memnuniyet anketi uygulanarak sonuçları değerlendirilip mümkün olan konular dikkate alınarak uygulamaya geçildi.

Okula uyum, devamsızlık ve başarısızlık sorunu olan öğrencilerle sınıf rehber öğretmeni ve rehber öğretmenimiz yakından ilgilendi. Gerekli olanların velileri idareye çağrılarak görüşüldü. 1. dönem 1. yazılı sonuçları ders zümreleri tarafından analiz edilerek başarıyı artıracak önlemler belirlendi.

 Danışma kurulumuz Vizyon Belgesi Kalite Takip Sistemi kapsamında yapılan etkinlik ve çalışmaların yararlı ve bir çoğunun okulumuz için kalıcı düzenlemeler getirdiği görüşünü dile getirdi.

30-05-201930-05-201930-05-201930-05-201930-05-201930-05-201930-05-2019

  

 

 

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 02.06.2019 - Güncelleme: 02.06.2019 10:21 - Görüntülenme: 160
  Beğen | 1  kişi beğendi